Yaratıcı insanlar dünyayı gerçekten farklı görüyor

Deha diyebileceğimiz yeteneklere sahip insanların dünyayı gerçek anlamda farklı bir gözle gördükleri kanıtlandı. Araştırmacılar, yeniliklere açık insanların sadece olay ve olgulara farklı bir açıdan bakmadıklarını, aynı zamanda ortalama bir insandan daha farklı gördüklerini de yaptıkları bir deneyle ortaya koydu.

Deneklerin aynı anda bir gözüne yeşil şeritli diğer gözüne de kırmızı şeritli şekiller gösterildi. Deneklerin çoğu görüntüleri aralıklı olarak birinden diğerine geçer şekilde ama bazen de her iki görüntünün iç içe geçtiği şekilde gördü. Kişilik olarak yeniliklere ve çevreye açık ve dolayısıyla daha yaratıcı olan insanların ise bu iç içe geçmiş görüntüleri diğer insanlara göre daha uzun süreler boyunca gördükleri gözlemlendi.

Üstelik yaratıcılığı arttıran pozitif ruh hali içindeki bu kişiler, bu iç içe geçmiş görüntüleri gerçekte olduğundan daha uzun süre gördüklerini ifade etmişler.

Şimdiye kadar yaratıcılığın farklı düşünme ile bağlantılı olduğu görüşü genel kabul görüyordu. Ama artık yaratıcılığın görünen şeylerde daha fazla olasılık görmekle bağlantılı olduğu dile getiriliyor. Dahası yaratıcı insanlar her şeyi daha farlı ve bütünleşik görüyorlar ve pozitif bir ruh hali ile bunu birleştiriyorlar. Resimde bir çığır açan Pablo Picasso’nun “Başkaları olanı görür ve neden diye sordu. Ben ise olabileceği görüp neden olmasın diye sordum.” sözünü doğrularcasına…

PaylaşShare on Facebook13Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir