Türkmenistan’da tuhaf yasaklara bir yenisi eklendi: siyah renkli otomobiller

Türkmenistan bazı tuhaf yasakları uygulayan bir ülke. Örneğin 2014 yılından bu yana renkli cam yasak. 2015’te ithal edilecek motorların boyutlarına da bazı kısıtlamalar getirildi. Yine 2015 yılında bugünkü siyah otomobil yasağının habercisi olan başkent Aşkabat’a siyah otomobillerin ithalatı yasaklandı.

Türkmenistan bu yıl itibariyle ülkede siyah renkli otomobillerin kullanımını yasakladı. Üstelik gerekçesi de çok ilginç. Siyah rengin kötü şans getirmesi…

İnsana önce şaka gibi gelen bu uygulama için resmi bir karar yok. Ancak 1 Ocak 2018 itibariyle Türkmenistan genelinde siyah araçlar park yerlerinden çekilmeye başlandı. Otomobiller sahiplerine beyaz ya da gümüş renge yeniden boyanma şartıyla geri veriliyor.

Türkmen liderlerin renk takıntısı

Bu arada Türkmenistan’da beyaz rengin şans getirdiğine inanılıyor. Özellikle Türkmen liderlerin renk takıntısı son derece ünlü. İlk devlet başkanı Safarmurad Niyazov altın sarısı rengine düşkün olduğu için ülkenin bir çok yerine devasa kendi altın heykellerini dikmişti. Şimdiki devlet başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov ise 2015 yılında mermer bir uçurumun üstünde altından kendi atlı heykelini dikti. Aşkabat, ünlü mermer binalardan dolu. O kadar ki, 543 yeni 48 milyon metrekare beyaz mermer ile kaplı binalar nedeniyle 2013’te Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Araba boya fiyatları uçtu

Durum bu olunca oto boyama ücretleri de tam anlamıyla uçtu. Siyah arabası boyanması istenen bir Türkmen aldığı maaşın 1000 manat olduğunu ama kendisinden arabasını boyamak için maaşının tam 7 kat fazlası olan 7000 manat istendiğini kaydetti. İlerleyen zamanlarda fiyatların 11 bin manata kadar çıkacağı belirtiliyor.

PaylaşShare on Facebook2Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir