Şiirin aykırı ve uçarı abisi: Cemal Süreya


Türk şiiri denilince ilk akla gelen isimlerdendir Cemal Süreya. Ve baştan ayağa ilginçlikler abidesidir desek abartı olmaz.

Asıl Adı Cemalettin Seber olan şair, çocukken tüm büyük yazarların üç ada sahip olduğunu keşfetmişti. O da ilk adını Cemal olarak kısaltıp ikinci bir ad olarak kendisine Süreyya ismini aldı. Daha sonra ikinci adındaki ‘y’lerden birini bir iddia sonucu kaybetti.

Cemal Süreya’nın şiirde ilk ilham perisi annesinin anlattığı Kerem ile Aslı hikayesiydi. Annesini çok küçük yaşta kaybeden şair, kendisini derinden etkileyen bu durumu, “Küçük kalbimdeki kuş ölmüştü.” diye ifade etti. Üvey annesi ise şairi sürekli dövdü, yemeğine cam kırıkları karıştırdı ve hatta bir keresinde onu zehirlemeye kalkıştı.

Bir Dersim sürgünü olan şair, belki de bu nedenle yaşamı boyunca yerleşmekte zorlandı. Şair tam 29 farklı eve taşındı.

Kadınları çok sevdi

Ama üvey annesinin bu caniliği onun kadınları çok sevmesine engel olamadı. Hatta sevdiği kadını beğenmeyen arkadaşlarına küserdi. Kadınları çok sevdiğini ve bir daha dünyaya gelse ve bu defa kadın olarak gelse kesinlikle eşcinsel olacağını bir şiirinde belirtti. Ayrıca kadınların ağzından kendi kendine mektuplar yazmaktan da geri kalmadı.

Beş kez evlenen şairin en büyük aşkı ise bir başka edebiyat dehası olan Tomris Uyar’dı. Bir kavga sonrası tüm mektuplarını yaktığı Tomris ile ilişkisini bitirdikten sonra onunla gittiği hiçbir mekâna adımını atmadı.

Sigara tutkusu imzaya yansıdı

Tam bir sigara tiryakisi olan şair çorbayı bile sigara ile birlikte içerdi. Bir de ünlü imzasında da bu görülür. İmzayı yan çevirdiğinizde sigara içen, şapkalı bir adamın profili karşınıza çıkar.

Papirüs için Chevroletini sattı

Edebiyat dahisi Cemal Süreya, edebiyat dergisi Papirüs’ü çıkartabilmek için Chevrolet arabasını satar. Sadece gürültülü ortamlarda şiir yazabilir. Ama yazdığı şiirlerin her bir dizesi aforizma olan şairin başı sayılarla dertteydi. Hatta saatin kaç olduğunu anlamayı ancak 5. sınıfta kafasında oturtabildi.

Şairin ölümü ise hem ilginç hem de acı… Çok sevdiği amcasının adını verdiği oğlu Memo tarafından ağır şekilde darp edilen şair, hastalık ve üzüntü sonucu birkaç gün sonra 9 Ocak 1990’da 59 yaşında öldü.

PaylaşShare on Facebook7Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir