Sandy Kasırgası’ndan mültecilere uzanan bir evsizlikle mücadele hikayesi


Bazen yaşanan felaketlerden güzellikler doğabiliyor. 5 yıl önce ABD’de yaşanan Sandy Kasırgası gibi. Önüne çıkan herşeyi silip süpüren kasırga binlerce insanı evsiz bırakmıştı. Bunun üzerine duyarlı bir insan bir emlak uygulaması olan Airbnb’nin yöneticilerine kasırgadan etkilenenlere evini bedava kiralayıp kiralayamayacağını sordu.

İşte bu soru üzerine harekete geçen Airbnb yönetimi, önce kasırga mağdurları için, ardından da dünyada ihtiyaç sahibi insanlar için e-posta listeleri, telefon görüşmeleri ve kişi adlarının toplandığı listeler kullanılarak çalışmalar yürüttü.

Open Homes yazılımı ile verim artırıldı

Ancak zahmetli ve zaman alıcı olan bu verimsiz işlemleri geliştirmeye karar veren Airbnb, Open Homes adlı bir yazılım geliştirdi. Bu yazılım, dünyanın dört bir yanında evsizlikle karşı karşıya kalan kişileri, Airbnb topluluğunun yardımsever ev sahipleri ile buluşturacak.

Bu yılın başından bu yana bu çalışmalar sayesinde 290 mülteci geçici evlerine yerleştirildi. Bu yazılım ile önümüzdeki 5 yıl içerisinde, ihtiyaç sahibi 100 bin kişiye kısa süreli kalacak yer sağlanması amaçlanıyor.

 

 

PaylaşShare on Facebook6Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir