Pasifik Okyanusu’ndaki Sandy Adası nereye kayboldu?

2012 yılı Kasım ayında Pasifik Okyanusu’nun uydu fotoğrafında Sandy Adası mozaiklenmişti. Bunun nedenini merak eden bilim insanları Adanın olduğu yere gittiklerinde ortada Ada falan olmadığını gördüler. Ada ortadan yok olmuştu.

Adanın birden bire ortadan yok olması üzerine bazı teoriler ortaya atıldı. İlkin Adanın su altında kalmış olabileceği düşünüldü. Sonar sistemle yapılan taramalarda su altında hiç bir kara parçasına ulaşılamadı. Üstelik veriler de su seviyesinin o kadar yükselmediğini gösteriyordu.

Bunun üzerine Adanın aslında hiç var olmadığı, eski haritalarda zaman zaman hataların olabildiği düşünüldü. Haritalarda bu adanın yeri yanlış belirtilmiş olabilirdi. Ancak bu Ada ilk kez harita konusunda titiz çalışmalarıyla bilinen Kaptan Cook tarafından haritaya konulmuştu. Ayrıca çoğu kez farklı harita çalışmalarında Ada kontrol edilip haritadaki yerini almıştı.

Bilim insanları bu nedenle başka bir varsayıma yoğunlaştılar. Sandy Adası bir sünger taşı adası olabilirdi ve bu tür adalar sabit olmayıp suda sürüklenebilen adalardı. Ancak burada da bir sorun vardı çünkü 100 yıl gibi bir zaman diliminde Ada sabit olarak yerinde görülmüştü.

Bu teori de yatınca bu defa işin içine komplo teorileri girdi. Adanın ABD ordusu tarafından sık kullanılan bir ada olduğu ve ordunun bir geminin yok olmasını amaçlayan Filedelfiya Deneyi’nin kurbanı olabileceği ortaya atıldı. ABD Ordusu bunu inkar etti.

Şimdi teoriler tükendi. Herkes merak ediyor. Sandy Adası’na ne oldu?

PaylaşShare on Facebook7Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir