Neden tokalaşıyoruz?

Bugüne kadar kaç defa tokalaştığınızı biliyor musunuz? Sayamayacak kadar çok değil mi? Peki neden tokalaşıyoruz? Tabi ki karşımızdaki kişiye saygı ve sevgimizi göstermek için.

Ama tokalaşmanın barış, dostluk ve güven kadar güç ile de yakından ilişkisi var. Eski çağlarda bir toplum liderine ilahi bir güç tarafından güç bahşedilmesi anlamında uzatılmış el figürü kullanılırmış. Mısır Uygarlığında ve Babiller’de otorite aktarımı bu şekilde uygulanıyormuş. Bugün bile vücut dili uzmanları tokalaşırken eli üstte tutup diğer eliyle karşısındakinin elini alttan da kavrayarak sıkıştırmayı bir egemenlik ve hakimiyet tavrı olarak yorumluyorlar.

Tokalaşmanın tarihinde savaş var

Bugünkü tokalaşmanın tarihi daha çok neredeyse herkesin silah taşıdığı Orta Çağ dönemine dayanıyor. Orta Çağ’da Avrupa’da feodal beyler bir araya geldiklerinde ellerinde bir silah olmadığını göstermek için boş ellerini uzatırlarmış. Hatta boş ellerini uzatmaları da yetmez, bir de bu elleri tutup boş olduğunu anladıktan sonra sallarlarmış ki giysilerinin kollarında bir silah saklamadıkları da kesinleşsin.

Tokalaşma Roma İmparatorluğu’nda İmparator Jül Sezar tarafından ilk kez kanun haline getirilmiş. Hatta solak olan Sezar’ın sağ elle tokalaşmayı kanun haline getirerek aslında çok kurnaz bir şekilde gizli düşmanlarına karşı kendini korumaya aldığı söyleniyor. Hakikaten ‘Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek’ gerekiyor değil mi… Ama düşmanlarında son derece zeki hamlelerle kendisini koruyan Sezar darbenin en yakınındaki Brütüs’ten geleceğini pek hesaplayamıyor. Diktatör de olsa sanırım her insanın yumuşak karnı sevgi…

PaylaşShare on Facebook12Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir