Mavi gözlü insanların tek bir ortak atası var

Bilim insanları dünyada yaşayan mavi gözlü insanların göz rengine neden olan ve 6,000 -10,000 yıl önce gerçekleşen genetik bir mutasyonun izini sürdüler. Ulaştıkları sonuç ise oldukça şaşırtıcı: Mavi gözlü insanlar tek bir ortak ataya sahipler.

Normalde tüm insanlar kahverengi gözlüdür. Ancak zamanla kromozomlarımızda OCA2 genini etkileyen bir genetik mutasyon yaşandı. OCA2 geni, saçlarımıza, gözlerimize ve cildimize renk veren pigment olan melanin üretimiyle ilgili olan P proteini kodladığından renklerde farklılıklar oluşmaya başladı. Bir başka deyişle göz renginin kahverengiden yeşil renge kadar değişimi irisdeki melanin miktarına bağlı olarak belirleniyor. 

Ancak mavi gözlü bireylerin gözlerinde melanin miktarında küçük bir değişim derecesi var. Bilim insanları da buna dayanarak bu küçük farkın tek bir ortak atadan kaynaklandığını ifade ediyorlar.

Melanin miktarı sıfırlandığında da albinizm denen durum ortaya çıkıyor. Albino adı verilen saçları kaşları, derisi bembeyaz olan insanların gözlerinde renk pigmenti bulunmamasından dolayı görmede de sorunlar yaşıyorlar. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu durumda görme oranı yüzde 5 ila 10 arasında değişiyor.

PaylaşShare on Facebook6Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir