İsviçre’de böcekten yapılan yiyeceklere ilgi yoğun

Her toplumun yemek zevki ve damak kültürü farklı. Birine nefis gelen bir yiyecek bir diğerinin midesini bulandırabilir. Özellikle Asya toplumlarında bizlere mide bulandırıcı gelen hayvanların, çeşitli hayvan uzuvlarının ve böceklerin önemli ve değerli bir besin olarak çok fazla tüketildiğini biliyoruz.

Ama bu defa böcek yiyeceği işine el atan batının gelişmiş bir ülkesi. İsviçreli süpermarket zinciri Coop, farklı tatlar denemek isteyen müşterilerine içinde böcek bulunan böcek burger ve böcek topları gibi ürünlerin satışına başladı.

Sağlıklı ve lezzetli…

Coop’un internet sitesinde bu yeni satışa sunulan ürünler ‘sağlığınız için’ ve ‘lezzetli’ şeklinde tanımlanıyor. Böcek burgerler, un kurdundan yapılıyor ve pirinç, sebze (havuç, kereviz, pırasa) ve baharatlar içeriyor. Burgerler dışında Coop’un sunduğu ürünler arasında un kurdu, nohut, soğan ve sarımsakla yapılan, kişniş ve maydanozla tatlandırılan köfte benzeri bir ürün de mevcut. Ayrıca market, çekirge, hurma, elma, kuru üzüm ve yaban mersininden yapılan enerji barları da satıyor.

Coop’un böcek ürünlerine gösterilen yoğun talep nedeniyle böcek ürünleri satılan marketlerin sayısı yediden on ikiye çıkarıldı. İçinde iki tane böcek burger bulunan paketin fiyatı yaklaşık 9 dolardan, böcek barların tanesi ise 3,60 dolardan satılıyor.

PaylaşShare on Facebook12Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir