Güneş ışınları DNA’mızı değiştiriyor!


Çok fazla güneş ışığına maruz kalmanın sağlığımıza zararlı olduğunu biliyoruz. Özellikle de yaz aylarında güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlarinde dışarıda fazla zaman geçirmemeye özen gösteririz?

Peki bunu neden yaptığımızı, dahası güneşin vücudumuza ne tür bir zarar verdiğini biliyor muyuz? En basit ifadeyle güneş ışınları DNA yapımızda değişikliğe yolaçarak adeta DNA’mızı yeniden yazıyor. Peki bu nasıl oluyor?

Güneşten gelen ultraviyole ışınlar cildimizin altına girip hücrelerimizle temas eder. Hücrelerimizi oluşturan DNA şeritlerindeki dört farklı kodları ısı yoluyla değiştirebilir. Bu da DNA dizilimini bozar. Bir nevi mutasyon anlamına gelen bu durum ile DNA yapımız değişmiş olur.

Vucudumuz kendini onarıyor

Neyse ki vücudumuz mükemmel işleyen bir mekanizmaya sahip ve bu tür DNA hasarlarını enzimler yoluyla onarabiliyor.

Gelelim işin en ilginç tarafına… Vücudumuzun bu kendini onarma sürecinin sonunda bronzlaşırız. Yani diğer bir deyişle, bronzlaşma vücudumuzun DNA mutasyonuna verdiği fizyolojik tepkiden başka bir şey değildir.

PaylaşShare on Facebook12Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir