100 yaşında ama hala barmaidlik yapıyor

Fransız Marie Louise Wirth 100 yaşına gelmesine rağmen hala barmaidlik yapıyor. Emekli olmaya ise hiç niyeti yok.

Fransa’nın Calais kentinde 14 yaşında ailesinin açtığı barda başladığı çalışma hayatını 100 yaşına gelmesine rağmen hala sürdüren Wirth, hala yorulmadığını söylüyor. Her sabah 08.15’te açtığı barı gece 02.00’a kadar açık tutuyor.

Uzun ömrün sırrı…

Geçtiğimiz günlerde 100. Yaş gününü barda kutlayan Wirth uzun ömrünün ve enerjisinin sırrını çalışmasının yanında süt ürünlerinden ve meyveden uzak durmak ve içkide aşırıya kaçmamak olduğunu söylüyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr

Yaşlanmaya karşı verdiğimiz savaşta zafer yakın mı?


Yaşlanmayı kimse istemez. Herkes gençliğin özlemi ve arayışındadır. Yaşlanmayla birlikte vucut ve beyinde tökezlemeler başlar. Alzheimer ve diğer hastalıklar ortaya çıkar. Ama belki de artık yaşlanmanın tüm bu olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilecek bir çözüme çok yaklaşmışızdır.

Zira, Stanford Üniversitesi’nden Tony Wyss-Coray isimli bilim insanı ve ekibi, yaşlanmanın insan vücudu ve beyni üzerindeki etkilerini araştırırken çok çarpıcı sonuçlar elde etmiş. İnsanlar genç kan ile gençleşebilir!

Farelerde işe yaradı, sıra insanlarda

Wyss-Coray ve ekibi vücuttaki bütün farklı dokuları birleştiren şey kan olduğu için hastalıkta ya da yaşlanmada kanın nasıl değiştiğini incelemekle işe başlamış. 20 ila 89 yaş arası sağlıklı insanlardan 300’e yakın kan örneği alarak incelemiş ve bazı kişilerin gerçek yaşları ile biyolojik yaşları arasında büyük farklılıklar olduğunu gözlemlemiş. Bunun nedenlerini anlamak için de biri yaşlı biri genç iki fareyi ameliyatla birleştirerek ortak bir dolaşım sistemi yaratmış. Yaşlı fare vücut işlevlerinde ve hastalıklara dirençte bir iyileşme göstermiş. Ama farelerin beyinlerine hiç bir hücre girişi olmamış. Bu nedenle beyin plazmaların işi demek ki diye düşünerek, farelere genç ya da yaşlı plazma enjekte etmiş. Farelere uyguladığı hafıza testinde genç insan plazması enjekte ettiği farenin daha zeki hareket ettiği ve hafızasının çok daha güçlü olduğu görülmüş.

Genç kan faktörlerinin yaşlanmayı tersine döndürdüğü böylece kanıtlanırken, yaşlı kan faktörlerinin de gençliği tersine döndürdüğü görülmüş. Şimdi bu yöntemin insanlarda da işe yarayıp yaramayacağı araştırılıyor. Bunun için yapılan küçük bir klinik çalışmada, orta derece Alzheimer hastalarına 4 hafta boyunca haftada bir 20’li yaşlardaki genç gönüllülerden alınan yarım litre plazma veriliyor. Şimdi de bunun sonuçları bekleniyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr