Uzayda boyu 2 cm uzadı

Yerçekimsiz ortamda omurlar üzerinde baskı olmadığından insan omurgası uzayabiliyor. Bunun en son örneği de 3 haftadır Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan Japon astronot Norishige Kanai.

Kanai bu süre içinde 2 cm. uzadı. Aslında ilk başta sosyal medya üzerinden yaptığı “9 cm uzamışım. Üç hafta içinde bir bitki gibi büyüdüm” açıklamasıyla tüm dünyanın ilgisini çekmişti. Hatta bu şekilde uzamaya devam ederse Haziran sonunda kendisini eve götürecek Soyuz aracının koltuğuna sığamayacağından endişe ettiğini belirtmişti. Ama bu açıklamalardan bir kaç gün sonra Kanai ölçümlerde bir hata olduğunu ve gerçekte boyunun 2 cm uzadığını açıklayarak bu açıklaması için özür diledi.

Uzmanlar kişilerin uzayda uzayabileceğini ve ölçülerin kişiye göre farklı olabileceğini kaydediyor.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr

Bakın Türkler uzaya ne yolladı?

İsviçre’nin Zürih kentinde restoran işleten üç Türk kardeş uzaya döner kebap gönderdi. Kebap uzaya ulaştıktan sonra Dünya’ya geri düştü. Düşen kebabıve üzerindeki ekipmanlarını 7 saat boyunca arayan kardeşler onu bir ağacın tepesinde buldular.

Çok fazla Türk stili gibi koksa da hem restoranlarının reklamını yapmak hem de Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek için hiç fena bir fikir değil.  Ayverdi adlı restoranın sahibi Ali Ayverdi de bu konuda harekete geçtiklerini ve uzaya çıkan ilk kebap rekorunun kayıt altına alınması için Guiness Rekorlar Kitabı’na girme görüşmeleri yürüttüklerini açıkladı. 

Ali Ayverdi İsviçre basınına yaptığı açıklamada, “Weinningen’den uzaya bir balona bağlı şekilde kebap gönderdik. Kebap 37.795 metre yüksekliğe ulaştı” dedi. Ayverdi, üçüncü denemede uzaya kebap göndermeyi başarabildiklerini belirtti.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr