Trump iklim değişikliğine bu kez inanacak

İklim değişikliğine bir türlü inanmayan, bunu ABD ekonomisine zarar vermek isteyenlerin, özellikle de rakibi Çin’in uydurduğu bir hikaye olduğunu savunan ABD Başkanı Donald Trump kendi anlayabileceği bir yolla ikna edilecek. Küresel ısınmanın etkisinin en somut olduğu söylenen buzulun üzerine Trump’un yüzü kazınacak.

Finlandiya merkezli iklim grubu ‘melting ice’ın başlattığı ‘Project Trumpmore’ adlı bu sanat ve sosyal sorumluluk projesi ile ABD başkanı Donald Trump’ın iklim değişikliği konusundaki tavrının yanlışlığı kanıtlanacak. Şöyle ki; 115 metrelik Donald Trump yüzlü buz heykeli iklim değişikliği ile artan küresel ısınma nedeniyle eriyecek. Buzul heykelde yapılacak düzenli ölçümler ile iklim değişikliğinin gerçekliği yansıtılacak.

Melting Ice aslında iklim değişikliğine inanmayan ve bu konuda söz sahibi olan herkesin benzer bir heykelini yapmak istiyor. Ne de olsa insanlar kendi yüzlerinin giderek yok olmasına kayıtsız kalamazlar…

Bu arada Trumpmore’un tamamlanması için yarım milyon dolar toplanması gerekiyor. Eğer projeye destek vermek isterseniz www.projecttrumpmore.com adresinden destek olabilirsiniz.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr

Trump’ın çıkmasını önleyemediği kitap satış rekorları kırıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın siyasetteki ilk yılını anlatan “Ateş ve Öfke: Trump Beyaz Sarayının İçinden” adlı kitap satışa sunulduğu ilk gün adeta kapışıldı. Kitap, dış politikadan Beyaz Saray ekibi arasındaki anlaşmazlıklara, kritik konulardaki karar alma süreçlerinden Trump’ın akıl sağlığına kadar pek çok konuya yer veriyor. Ateşli tartışmaları da fitilleyen bu kitap ABD’de satışa çıktığı ilk gün olan Cuma günü çok satanlar listesinin birinci sırasına yerleşti. Birçok kitapçıda daha ilk günden bir kaç saat içinde kitap tükendi.

Kitabın yazarı Michael Wolff, Trump’a yakın görev yapmış veya halen görevde olan bir isim. Kitabını yazarken 200’e yakın isimle görüşmeler gerçekleştirmiş. Yazar kitabında Trump’ın başkan olmayı gerçekten istemediğini ve seçilmeyi beklemediğini” iddia ediyor.

Trump’ın akıl sağlığı başkanlığa uygun değil

Ama yazarın en ilgi çeken iddiası Trump’ın akli dengesinin başkanlık yapmaya uygun olmadığı. Kitapta Trump, “dış politika konularına ilgisiz”, “iç politik konularda takıntılı”, “ne düşündüğünü son ana kadar ilgili kişilere söylemeyen”, “televizyon izlemeye ve hamburger yemeye düşkün” biri olarak tanımlanıyor. Trump’ın Beyaz Saray’a yerleştikten sonra odasına iki yeni TV eklettiği, zehirlenme korkusundan dolayı uzunca bir süredir hazır hamburger menülerini seçtiği, yatağında saatlerce televizyon izlediği gibi birçok kişisel alışkanlık ve rutinleri kitapta yer alıyor.

Trump kitabın çıkışını engelleyemedi

Trump, twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda “kitabın uydurma iddialarla dolu olduğunu” savunmuştu. Ayrıca akıl sağlığına yönelik iddiaları da reddederek, ABD’nin en iyi okullarından birine gittiğini, çok başarılı bir öğrenci olduğunu, milyar dolarlık işletmeler kurduğunu, televizyon dünyasında başarılı olduğunu ve ilk denemesinde ülkeye başkan seçildiğini dile getirmişti.

Trump’ın avukatları ise Başkan’ın onurunu zedelemek de dahil birçok ihlalden dolayı yazar ve yayınevi aleyhine dava açabileceklerini açıklamıştı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr