Çin Ay’ın karanlık yüzünü aydınlatacak

Çin Ay’ın ‘’karanlık yüzü’’ olarak adlandırılan bölgesinde neler olup bittiğini görmek için yarın bir keşif robotu gönderecek.

Ay Dünya’ya göre sabit konumlandığından bir yüzünü asla göremiyoruz. Bu da insanoğlunda gizem yaratıyor ve merak uyandırıyor. Çin bu gizemi çözmek için yarın harekete geçiyor.

Queqiao adını verdiği keşif robotu, Ay’a ‘’yumuşak inişinden” sonra Ay’ın en çok merak edilen bu ‘karanlık’ bölgesinin jeolojik yapısını inceleyecek. Yüzeyden topladığı örnek parçalarla geri dönecek ve Ay’ın nasıl oluştuğuna dair ipuçlarını da beraberinde getirecek.

Queqiao aynı zamanda patates tohumları ve ipekböceği yumurtaları da dahil olmak üzere içerideki biyolojik materyal içeren bir kap da götürecek. Bunların ay yüzeyi üzerinde büyüyüp büyümeyeceği dünyadan canlı olarak izlenecek.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr

Çin bilmecesi: Elektrikli gemi ile kömür taşımak

Dünyanın en fazla kömür üreten ve tüketen ülkesi Çin artık hava kirliliği nedeniyle nefes alamaz hale gelince kömür üretimini ve tüketimini kısmaya çalışıyor. Aynı zamanda temiz enerji kaynaklarına da yatırımda başı çeken Çin geçtiğimiz günlerde ilginç bir çelişkiye imza attı.

Çevresel kaygılarla atmosfere karbondioksit salmayan dünyanın ilk elektrikli kargo gemisi inşa ederek yüklerini taşımaya başladı. Üstelik bu gemi, yükleme yaparken ya da boşaltırken şarj olabiliyor. 2 saatlik bir şarj ile sularda 50 mil yol katediyor.

Buraya kadar herşey güzel, ama bu noktadan sonra işler biraz tuhaflaşıyor. Çin bu çevre dostu gemi ile atmosfere en fazla karbondioksit salan bir madde, yani kömür taşıyor. Evet yanlış duymadınız, çevresel kaygılarla inşa ettiği dünyanın ilk elektrikli gemisiyle tam 2300 ton kömür taşıyor. Kömürü ülkenin bir termik santraline elektrik üretimi için taşıyan gemi, gitmişken belki de elektriğini de oradan şarj eder, kimbilir…

Sanırım bu da çözülmesi gereken bir Çin bilmecesi…

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr

Çin’de bir üniversitede internet fenomeni olma bölümü açıldı

İnternet günümüz insanının vazgeçilmez uğraşlarının başında geliyor. Bir çok sosyal medya ağında yarışan milyonlarca insan takipçi sayılarını artırmaya çalışıyor. Kimi bunda başarılı olup bunu önemli bir kazanç kapısı haline getirirken kimi de pek başarılı olamıyor.

Eğer siz de internet fenomeni olmak istiyor ama bu konuda çok da başarılı olamadığınızı düşünüyorsanız artık endişelenmeyin. Bunun için eğitim alıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bu konuda ilk girişim Çin’den geldi. Çin de bir üniversite, internette ünlü olabilmek için gerekli yeteneklerle donatmak için üç yıllık özel bir önlisans bölümü açtı. Makyaj sınıflarından, podyum yürüyüşü çalışmalarına ve estetik, halkla ilişkiler, fotoğraf düzenleme yetenekleri ve dans performanslarına kadar, internet fenomeni olmak için gerekli her şey burada öğretiliyor. Şu anda çoğu kadın olmak üzere bu bölümün toplam 33 öğrencisi bulunuyor.

Tabi bunu başaran Çinliler yılda 46 milyon dolara kadar para kazanabiliyorlar. Çünkü Çin’de 700 milyon cep telefonu kullanıcısı mevcut. Ancak bu bölümlerin dünyanın farklı ülkelerinin üniversitelerinde de açılması kaçınılmaz.

 

 

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr

Trafikte 12 gün sıkışıp kalsanız ne yapardınız?

 


Şehir yaşamının en büyük sorunlarından birini söyleyin desek eminim bir çok insan trafik der. Hele de İstanbul gibi kalabalık ve iyi ulaşım planı bulunmayan kentlerin en önemli sorunudur trafik.

Geçen yıl trafikte bekleme süresi ortalama 34 saat olan Türkiye, dünyada ortalama trafik sıkışıklığının en yoğun yaşandığı onuncu ülke oldu. Türkiye’de trafik dediğimizde en büyük payın İstanbul’da olduğunu söylememize bilmem gerek var mı. İstanbul’da yaşayıp da trafikten dert yanmayan, trafikte saatler harcamayan insan yok gibidir.

İstanbul’da şu anda kayıtlı 3,75 milyon araç var ve her gün 1.017 yeni araba kaydoluyor. İstanbul’daki sürücüler, her yılın bir haftasını trafiğin açılmasını bekleyerek geçiriyor.

Çok fena değil mi? Ama beterin beteri var derler ya, İstanbul’da da trafik mi var dedirtecek şehirler var. Bu konuda dünya rekoru ise Çin’de kırılmış. 2010 yılında Çin’de trafik kuyruğu 100 kilometreyi bulmuş ve araçlar günde 1 km ilerleyebilmişler. Kaplumbağa ilerleyişiyle trafik tam 12 günde çözülmüş.

Böyle bir kuyrukta olduğunuzu düşünebiliyor musunuz?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr