Fazla tuz beyin fonksiyonlarını bozuyor

Çok fazla tuzun kalbimizi ve tansiyonumuzu kötü etkilediğini biliyoruz. Ancak fazla tuzun beynimize olan olumsuz etkisinin çok daha fazla olduğu keşfedildi.

Bilim insanları yaptıkları deneyde fareleri yüksek tuz oranına sahip yiyeceklerle beslediler. Yüksek tuzlu bir diyetle beslenen farelerin zihinsel performanslarının düştüğü ve bilişsel bozukluk belirtileri gözlemlendi. Fareler labirent çözme becerilerini yitirdiler ve onlar için bir nevi anten görevi gören bıyıklarına karşı duyarlılıklarını yitirdiler. Hatta beslenmenin üçüncü ayında fareler delilik ameraleri göstermeye başladılar. Bunun nedeni ise farelerin beyinlerinde kan eksikliğiydi.

Bilim insanları benzer etkilerin insan beyninde de görülme olasılığının hayli yüksek olduğunu belirtiyorlar. Ancak bunun daha çok kan basıncıyla ilgili olabileceğinin de altını çiziyorlar.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr

Eğer bir müzik dinlerken tüyleriniz diken diken oluyorsa dikkat

Eğer bir müzik dinlerken tüyleriniz diken diken oluyorsa çok özel bir beyne sahip olabilirsiniz.

Eski bir Harvard öğrencisi olan Matthew Sachs, geçen sene bu duygunun nasıl tetiklendiğini görmek için insanlar üzerinde inceleme yapmış. İncelediği insanlar içinde müzikle duygusal ve fiziksel bağ kurmayı başarmış olanların, müzik karşısında duyarsız olanlardan farklı beyin yapılarına sahip olduklarını keşfetmiş. Bu insanların beyinlerinde işitme korteksini ve duyguları işleme alan alanları birbirine bağlayan bağlantının daha fazla lif yoğunluğuna sahip olduğunu farketmiş. Bunun anlamı da bu beyne sahip insanların iletişim becerilerinin daha gelişkin olması.

Şimdi bilim insanları bu araştırmayı biraz daha genişleterek sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde de kullanabilmeyi umuyorlar.

Kısacası eğer müzik dinlerken tüyleriniz diken diken oluyorsa daha güçlü ve daha yoğun duygulara sahip olma ihtimaliniz yüksek.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this pageShare on Tumblr