Depresyona kafa bantlı çözüm

Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan depresyona ilginç bir çözüm üretildi. Depresyon nedeniyle intihar oranlarının çok yüksek olduğu Güney Kore’de Ybrain adlı girişim bir kafa bandı ile depresyonu yeneceğini iddia ediyor.

Güney Koreli ekibin bu kafa bandını geliştirirken temel aldıkları şey depresyonun beynin ön lobundaki aktivitenin azalması ile yakından ilişkili olması. Bu nedenle ekip bu bant yoluyla hafif elektrik akımlarını göndererel bu lobu uyarıp aktive ediyor. Bu bant bir akıllı telefon uygulamasıyla birlikte çalışıyor. Kullananların kaydettikleri uyku, egzersiz, tedavi gibi bilgiler doktorlara gönderilerek kontrol ettiriliyor.

Tabi böylesine bir teknolojiyi üretmek öyle anlatıldığı gibi basit değil. Ucuz hiç değil. Çünkü bu kafa bantlarına şimdiye kadar 9 milyon doların üzerinde yatırım yapıldı.

Mindd adı verilen bu kafa bantları Güney Kore’de 12 hastanede kullanılmaya başlandı. Önümüzdeki dönemde Avrupa ve ABD’de de kullanılacak.

PaylaşShare on Facebook7Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir