Çöpten topladığı kitaplarla kütüphane kurdu!

Kolombiyalı Jose Alberto Gutierrez, 20 yıl boyunca çöplerden topladığı kitaplardan herkesin yararlanabileceği bir kütüphane oluşturdu.

Kolombiyalı çöp toplayıcısı Gutierrez 20 yıl önce çöpte Rus romanı “Anna Karenina” nın bir kopyasını bulduğunda, kitap macerası da başlamış oldu. Bu kitabı alıp saklamaya karar veren Gutierrez, o günden bu yana atılan kitapları topluyor. Çocukluğunda okulu bitirme olanağı olmayan Gutierrez böylece, çöpten topladığı ve bağışlardan oluşturduğu 25 bin kitaplık muazzam bir kütüphane oluşturmayı başardı.

Digital çağın “Kitapların Efendisi”

Çevredeki insanların “Kitapların Efendisi” lakabını taktıkları Gutierrez yaptıklarını, “İnsanların kitapları çöplere attığını farkettim ve bu kitapları kurtarmaya başladım” diye ifade ediyor.

Gutierrez, evinde oluşturduğu kütüphane ile bölgedeki çocukların ödevlerinde ve çalışmalarında yardımcı oluyor. Bu arada kendisi de kütüphanesinden yararlanarak çocukluğunda yarım bıraktığı okulu bitirme sınavlarına hazırlanıyor. Ayrıca bu ilginç hikayesiyle Gutierrez, Güney Amerika ve Meksika’daki uluslararası kitap fuarlarına davet ediliyor.

Cep telefonları ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla kitap okuma oranı dünya genelinde düşüş kaydetti. Ancak bir çok kişi kitap okumanın yerini hiç bir şeyin almadığında hemfikir. Gutierrez, kitapların ve kitap okumanın bir tutku olduğunu, dijitalleşmenin alıp başını gittiği bu dönemde bir kez daha bizlere hatırlattı. Bir de insanın içinde yarım kalan şeylerin nasıl biriktiğini ve doğru yönlendirildiğinde ne büyük bir potansiyele sahip olduğunu da…

PaylaşShare on Facebook25Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir