Burun şeklimizi genetik değil, iklim belirliyor

Şimdiye kadar genetik olarak atalarımızdan miras aldığımızı sandığımız burunlarımızın aslında çok uzun bir evrim süreci içinde iklim koşulları tarafından şekillendiğini söylesek inanır mısınız? Uluslararası bir araştırma ekibi, insan burnunun yaşadığı bölgenin iklim koşullarına uyum sağlayabilmek için uzun bir zaman dilimi içerisinde şekillendiğini keşfettiler.

Burnumuzun temel işlevi soluduğumuz havayı sıcak ve nemli hale getirerek vücudumuza aktarmak. Bu nedenle de soğuk bölgelerde yaşayan insanların burun delikleri daha küçük, burunları ise daha büyük boyutlarda oluyor. Çünkü küçük burun delikleriyle kontrollü bir şekilde solunan hava, büyük boyutlu bir burun içinde yol alarak daha kolay sıcak ve nemli hale getirilebiliyor. Doğal olarak da sıcak ve nemli coğrafyalarda burun delikleri daha büyük ve burunların boyutları daha küçük oluyor.

Araştırmaya göre ayrıca cinsel anlamda çekicilik de burun yapısında önemli bir yere sahip. İnsanlar daha küçük burunları daha çekici bulduğu için zamanla küçük burunlar daha baskın hale geldi. Hem cinsel seleksiyon, hem de ekolojik seleksiyon birbirlerini tamamlayıp güçlendirerek burun yapıları belirlendi.

Karadenizli birini burnundan hemen tanıyabilmemizin ya da küçük ve basık bir burna sahip olan kişinin Afrikalı olduğunu ifade etmeye bile gerek duymamamızın nedeni şimdi daha iyi anlaşılıyor…

PaylaşShare on Facebook12Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir