Beyin MR’ına benzeyen hava durumu fotoğrafının sırrı çözüldü

Meteoroloji uzmanları, 20 haziran 2014 tarihinde Teksas üzerindeki hava durumu görüntülerinde ürkütücü bir şey farkediyor. Hava durumu olayından çok bir beyin MR’ına benzeyen görüntüler uzmanlarda merak uyandırıyor.

Bu görüntülerin gizemini araştıran bilim insanları, 40 km uzakta bir ordu üssü olduğunu öğrenince, bu görüntülerin ordunun büyük çaplı bir paraşüt tatbikatıyla ilgisi olup olmadığını netleştirmeye koyuluyorlar. Ancak ordunun bu tatbikatları bir başka yerde yaptığını öğreniyorlar.

Bunun üzerine uzmanlar bu görüntülerin meteorolijede mikro patlatma adı verilen olay olabileceğini düşünüyorlar. Mikro patlamalar bir faciaya neden olabilir. Bu güçlü kitle yere hızlıca çarpıp yükseldiğinde bir nükleer bomba etkisi yaratabilir ve güçlü fırtınalar yaratır. Uçaklar için de bunlar son derece tehlikelidir. Ama uzmanlar görüntülerin kaydedildiği sırada güçlü fırtınaların olmadığını kaydedince bu olasılığı da eliyorlar.

Uzmanlar bu defa radarın solar radyasyonun neden olduğu güneş parlaması olasılığı üzerinde yoğunlaşıyorlar. Meteorologlar görüntü günü bir güneş parlaması olduğunu keşfediyorlar. Ama zamanları uyuşmuyor.

Bunun yerin yüzeyinde bir durumdan kaynaklı olma ihtimali araştırılırken, bu görüntülerin ortaya çıktığı yerin dünyanın en büyük yarasa kolonisinin yaşadığı çok özel bir mağara olduğu keşfediliyor. Akşam olunca mağaradan çıkan milyarlarca yarasanın görüntülerdeki hortumu oluşturduğu anlaşılıyor. Yağmur bulutu gibi görünen bu şey aslında bir yarasa bulutuymuş.

PaylaşShare on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir