Bahama Adaları aslında yarı canlı bir organizma!

Karayipler’de yer alan Bahama Adaları’nın gerçekte bir canlı olduğu hiç aklınıza gelir miydi? Evet, bu doğa harikası adaları mikroorganizmalar oluşturuyor. Sayılamayacak kadar çok mikroorganizma bir araya gelerek bu adayı oluşturuyorlar. Çok çabuk üreyen bu mikroorganizmalar çoğaldıkça beyaz kayalar oluşuyor ve ada büyüyor. Bu organizmaların en temel besin kaynağı ise demir.

Neden Baham Adaları?

Bilim insanları bu şaşırtıcı keşfi yaptıktan sonra bu mikroorganizmaların neden dünyanın başka yerinde değil de Orta Amerika’daki Bahamalar’da böylesine mesken tuttuklarını merak ediyorlar ve araştırmaya başlıyorlar. Buldukları sonuç ise en az olayın kendisi kadar şaşırtıcı. Mikroorganizmaların temel besin kaynağı olan demir hava akımı ile Afrika kıtasından tam da Bahama Adaları’nın üzerine geliyor. Böylece rahatça beslenip üreyebilen bu mikroorganizmalar da dünyaya Bahama Adaları gibi bir cennet sunuyorlar.

PaylaşShare on Facebook11Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this pageShare on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir